Oční jóga pro trénink očí

Oči mají svaly, které stejně jako jiné svaly potřebují procvičit. Slabé oční svaly mohou způsobit, že se oči při aktivitách, jako je například čtení, rychleji unaví. Posílení těchto svalů pomáhá léčit a zdokonalit zrak. Následující článek ukáže, jak může oční jóga přispět ke zlepšení vidění a zdravému zraku.

 1. Zavřete oči a prsty si vícekrát pohlaďte obočí, jemně si promasírujte spánky, ukazováčkem si promasírujte kořen nosu a vnitřní a vnější koutky očí.
 2. Krouživými pohyby si promasírujte čelo, prohrábněte si vlasy a prsty si rozhýbejte kůži na hlavě všemi směry.
 3. Třete si dlaně (energizujte), dokud nebudou příjemně teplé.
 4. Přikryjte si oči svými dlaněmi tak, aby jimi nepronikalo světlo, ale netlačte. Zavřete oči a vychutnejte si na pár minut tento příjemný stav.
 5. Sundejte ruce, otevřete oči, dívejte se před sebe do dálky přibližně 3-5 metrů a na imaginární plátno nakreslete očima vodorovnou čáru, nejdříve doprava, potom doleva až na kraj oční periferie. Zopakujte to alespoň 8-10krát. Dbejte na to, abyste kreslili do dálky a ne před nosem, a aby se hýbaly jen vaše oči a ne hlava!
 6. Nyní nakreslete svislé čáry seshora dolů a zpět. Toto oční cvičení zopakujte 8 až 10krát.
 7. Teď nakreslete diagonální čáry z pravého horního do levého dolního rohu a zpět. Toto oční cvičení zopakujte 8 až 10krát.
 8. Nyní nakreslete diagonální čáry z levého horního do pravého dolního rohu a zpět. Toto oční cvičení zopakujte 8 až 10krát.
 9. Nyní si na plátno nakreslete ležatou osmičku, projděte ji celým svým zorným polem. Toto oční cvičení zopakujte 8 až 10krát.
 10. Jako závěrečný trénink očí napište svýma očima abecedu (nejlépe spojitými písmeny).
 11. Teď si na závěr zopakujte body číslo 2 a 3.

Tyto oční cviky lze vykonávat vícekrát za den, pokud jsou oči unavené, ale lze se takto zbavit i mírné bolesti hlavy.

 

Video návody na oční jógu

Pro ukázku, že se tréninkem očních svalů dá zlepšovat zrak, si prohlédněte příběh Meira Schneidera, který se narodil slepý a i po pěti operacích rozeznával pouze světlo a stíny. Svoje domácí úkoly dělal braillovým písmem. Dnes je schopen řídit auto bez dioptrických brýlí či kontaktních čoček, poté, co si dokázal zlepšit svůj zrak tréninkem očí. V tomto videu se podělí o své techniky, přičemž používá pohyby ze dvou hlavních pramenů: techniky Williama Batesa a tibetské jógy.
 

 

Mnoho účinných cviků na oči Vám prezentuje následující video oční jógy:

 

Krátké video Dr. Marca Vám ukáže tři osvědčené cviky na oči:

 

Nakonec se pro zajímavost podívejte na názor Paula McCartneyho na oční jógu, který se o těchto očních cvicích dozvěděl od svého průvodce během pobytu v Indii.

 

Komu doporučujeme oční jógu?

Těm, kteří mají dostatek času na to, aby si své oční svaly vícekrát za den procvičili výše uvedenými očními gymnastikami.

Komu doporučujeme děrované brýle Trenér očí?

Těm, kteří mají málo volného času a své oční svaly by si rádi procvičili během každodenní rutiny (čtení, práce u počítače, sledování TV), a tím dosáhli zlepšení zraku.

 

>> Jak si zlepšit zrak pomocí brýlí Trenér očí Vision Fix?